پرسش و پاسخ

شما میتوانید مشکلات پزشکی خود را با متخصصان مجرب این مجموعه در میان بگذارید و مشاوره بگیرید

ادامـــه ...

گالری تصاویر

با مراجعه به این بخش میتوانید از گالری تصاویر کلینیک طب سوزنی دکتر پیرمرادی استفاده نمایید و با روش های درمان آشنا شوید

ادامـــه ...

تجویز رژیم های غذایی

در راستای تلاش برای بهبود سطح تغذیه عمومی با بهره گیری از پزشکان مجرب و متخصصان تغذیه مدرن و سنتی ...

ادامـــه ...

خدمات درمانی کلینیک

این مرکز سعی دارد با ارائه ی راهکارهای جامع درمانی طب سوزنی و سنتی به معالجه ی بیماران بپردازد

ادامـــه ...

خــدمـات کلـینیـک

شناخت مزاج و دستورات غذایی

شناخت مزاج و دستورات غذایی

مزاج‌شناسی مزاج شناسی یکی از علومی است که از دیر زمان مورد توجه عام و خاص بوده است , همه ی...

زیبایی و جوانسازی پوست صورت با طب سوزنی و کاشت نخ

زیبایی و جوانسازی پوست صورت با طب سوزنی و کاشت نخ

   چگونه جوانتر شویم  چگونه جوان بمانیم گذر زمان رد پایش را بر تمام اجزاء بدن ما می گذارد، این اثرات در زبان...

همایش ها و آموزشها در زمینه طب سوزنی

همایش ها و آموزشها در زمینه طب سوزنی

در این کلینیک آموزش طب سوزنی در زمینه اصول اولیه طب سوزنی ،درمان اعتیاد ، درمان چاقی و زیبایی و...

امبدینگ یا کت گوت

امبدینگ یا کت گوت

   امبدینگ چیست؟ در طب سوزنی، بدن انسان تحت تأثیر دو نیروی مخالف  به نامهای یین و یانگ قرار دارد. یین به...

طب سوزنی کلاسیک

طب سوزنی کلاسیک

  طب سوزني چيست؟ طب سوزني يك روش درماني است كه با استفاده از قراردادن سوزن و گرما دادن يا حتي تحريك...

امبدینگ یا کت گوت

 

 امبدینگ چیست؟

در طب سوزنی، بدن انسان تحت تأثیر دو نیروی مخالف  به نامهای یین و یانگ قرار دارد. یین به صفاتی چون سردی ، آرامی و در کل حالت غیر فعال بر می‌گردد. در حالی که یانگ به صفاتی چون گرمی ، هیجان و فعال بودن نسبت داده می‌شود. در این نگرش ، سلامت بدن هنگامی حاصل می‌شود که میان این دو نیرو تعادل برقرار باشد و عدم تعادل این دو نیرو باعث می‌شود که جریان حیاتی در بدن که به Qi (چی) معروف است مختل شود. کانالهایی در بدن وجود دارد که انرژی جی در آنها حرکت می‌کند. 

اگر به هر دلیل اختلال یا انسدادی در این کانالها رخ دهد انرژی که در آنها جریان دارد، تغییر کرده و بیماری ایجاد می‌شود. نقاط حساسی بر روی کانالها وجود دارد که با تحریک آنها می‌توان اختلال ایجاد شده در انرژی را برطرف کرده و بیماری را درمان نمود. تعداد 12 عدد از این مسیرها و نقاط بعنوان نقاط اصلی و تعداد 8 عدد بعنوان نقاط سطح دوم معرفی می‌شوند، در مجموع بیش از 2000 نقطه دیگر نیز به آنها متصل است. اساس طب سوزنی بر تحریک این نقاط استوار است که می‌تواند جریان Qi در بدن را کنترل نماید. با فرو کردن سوزن ها در نقاط صحیح، نیروی حیات می تواند در مسیر درست جاری شده و سلامتی بدن را باعث شود. در درمان بیماریهایی چون چاقی،میگرن ،افسردگی و اضطراب ،روماتیسم ،فلج ناشی از سکته مغزی ، فلج صورت ،اختلالات گوارشی و کبدی و بسیاری از بیماریهای دیگر درمان روزانه و یا یکروز در میان 12-24جلسه درمانی لازم است اما

 

امبدینگ حدود سی سال قبل اولین بار توسط پزشکان طب سوزنی، برای بیمارانی که به دلیل شرایط خاص جسمانی ،بعد مسافت و .....امکان حضور مکرر (دو یاسه بار در هفته )در مطب پزشک را نداشتند به کار رفت، درمانگران برای درمان آنان از روش امبدینگ استفاده کردند تا با این روش نیاز به حضور مکرر بیماران در مطب نباشد.

 

امبدینگ در لغت به معنی تعبیه و نشاندن است.

 

روش درمان با امبدینگ

 

این شیوه درمانی یک روش تقریباً نو در طب سوزنی به شمار می‎آید. در این روش، درمانگر طب سوزنی به جای استفاده از سوزن، نخ‌های قابل جذبی را درنقاط طب سوزنی می‎کارد. این نخ‎ها تقریباً سه تا پنج هفته  در بدن باقی می‌مانند و در حین جذب‎شدن نقاط مربوط به طب سوزنی را پیوسته تحریک می‌کنند. در واقع، در این روش بدن انسان به نخ‎های کاشته ‎شده همان واکنش به سوزن‎های طب سوزنی را از خود نشان می‎دهد.
از آنجا که نخ‌های قابل جذب جایگزین سوزن‌ می‌شوند می‌توانند برای مدت زمان نسبتا طولانی، حدود 3  تا 5هفته در بدن باقی بمانند و با تحریک نقطه مورد نظر اثرات درمانی خود را اعمال کنند . در حقیقت نقاط طب سوزنی که در جلسات درمانی طب سوزنی تحریک می‌شود، با فعالیت‌های روزانه فردی که امبدینگ دریافت کرده، در هر لحظه تحریک می‌شود. در این شیوه بیمار به صلاحدید پزشک بعد از 3تا5 هفته با جذب نخ برای تجدید امبدینگ به مطب پزشک مراجعه می‌کند و به این ترتیب دوره درمانی خود را ادامه می‌دهد.

 

تا چند سال قبل از نخهای کت گوت استفاده میشد اما امروزه از نخهای منوکریل و ویکریل وپی دی اس استفاده میشود.

 

موارد کاربرد درمان با امبدینگ

 

امروزه متخصصین طب سوزنی این روش درمانی را اکثرا با هدف جوانسازی ، زیبایی  و کاهش سایز در درمان چاقی انجام انجام می دهند،اما با توجه به افزایش تجربیات در این زمینه پای آن به طب اطفال،داخلی و زنان نیز باز شده است.برخی از موارد کاربرد آن به شرح ذیل می باشند:
تخفیف دردهای مزمن مانند درد شانه ،زانو ،سرو گردن،مهره ها و عضلات. همچنین در میگرن ،رماتیسم ، افسردگی ،ناراحتیهای گوارشی ،بسیاری از بیماریهای زنان و مامایی ،خستگی مزمن نیز این روش بکار می رود.

 

فرم دهی بدن و رفع چاقی

 

به جرات می توان گفت: چاقی منشا بسیاری از بیماریها در کشورهای صنعتی و در حال پیشرفت  است لذا درمان و پیشگیری ضروری است. بیماری چاقی احتمال ابتلا به فشار خون را تا هفت برابر، ابتلا به دیابت را تا ۱۲ برابر،ابتلا به سرطان راتا ۵ برابر افزایش می دهد و یکی از ریسک فاکتورهای بیماریهای قلبی و عروقی چاقی است.

 

چاقی عامل مهمی برای بیماریهای اسکلتی،عضلانی،دردهای زانو و کمر است.چاقی باعث کاهش توانایی کاری افراد در طول روز می شود که در دراز مدت هزینه های درمانی زیادی را برای مردم در برمی گیرد.

 

چگونه امبدینگ باعث کاهش وزن میشود ؟

 

1_امبدینگ باعث کاهش اشتها میشود

 

با انجام امبدینگ روی نقاط خاصی از بدن موجب کاهش اشتها می شود و بدین طریق از پرخوری جلوگیری می کند به خصوص در افرادی که پرخوری عصبی دارند یعنی در کسانی که عصبانی می شوند اشتهایشان زیاد می شود بسیار موثر است. با این روش می توان در عرض یک هفته اشتهای فرد پر خور را بسیار کم نمود و در عرض یک هفته مقدار خوردن فرد به نصف کاهش می یابد

 

 2_امبدینگ موجب افزایش سوخت و ساز(متابولیسم)می شود

 

امبدینگ می تواند با افزایش گردش خون و انرژی در بدن باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز چربیها گردد. این روش به خصوص در افرادی که می گویند خیلی غذا نمی خورند ولی همچنان چاق می باشند موثر است. این افراد با گرفتن انواع رژیم های غذایی و به خصوص خوردن میوه ها و سالاد بدن خود را به سمت سردی و کاهش سوخت و ساز برده اند و با وجود رژیم های سخت لاغر نمی شوند. امبدینگ باعث به کار افتادن موتور سوخت و ساز بدن شده و مواد اضافی را می سوزاند

 

3_امبدینگ در چاقی موضعی موثر است

 

 در افرادی که چاقی های موضعی مانند شکم و رانها دارند و از آب نمودن آنها عاجزند این روش بسیار موثر است
4_امبدینگ باعث رفع یبوست که یکی از علل مهم چاقی است می شود، لذا افرادی که از یبوست های مزمن رنج می برند از این روش نتیجه خوبی می گیرند

 

5_امبدینگ باعث تنظیم سیستم های هورمونی و آندوکرین و تیروئیدوهورمونهای زنانه میشود

 

6_امبدینگ به طور کلی اثرات تنظیمی روی تمام سیستم های بدن از جمله سیستم های هورمونی که در ایجاد چاقی نقش دارند را دارد. لذا با تنظیم این سیستم ها باعث تحریک عملکرد کل بدن شده و بدن را موزون می کند.لذا باعث تنظیم پریود زنان میشود.

 

روش کاهش وزن باامبدینگ در چه افرادی موثرتر است ؟  

 

الف) هر چه سن کمتر باشد و فرد جوان تر باشد موثر تر است.
ب) اگرعلت چاقی مشکلات هورمونی مانند کم کاری تیروئید ، تخمدانهای پر از کیست و غیره باشد اثر درمانی کمتر است.
ج) علت چاقی بخصوص اگر در اثر پر خوری و پرخوری عصبی باشد درمان موثر تر است.
د) افرادی که در ضمن انجام امبدینگ فعالیت ورزشی داشته باشند بیشتر لاغر می شوند.

 

میزان کاهش وزن ایجاد شده در این روش چقدر است ؟

 

هدف اصلی امبدینگ کاهش سایز است اما اگر توسط افراد متخصصین طب سوزنی بر اساس تشخیص علت چاقی انتخاب نقاط صورت گیرد در کاهش وزن موثر است و اگر بیماری زمینه ای وجود نداشته باشد 3 تا 5 کیلوگرم ماهیانه فرد لاغر خواهد شد.

 

آیا کاهش وزن یا سایز ایجاد شده با استفاده از امبدینگ برگشت پذیر است یا ماندگار ؟

 

امتیازی که این روش به سایر روش ها دارد این است که در طب سوزنی و امبدینگ چون اشتهای بیمار کاهش می یابد لذا تا مدتها این بی اشتهایی پایدار می ماند ودر این مدت میل به شیرینی کم میشود.

 

بیمار هر زمان که احساس کرد اشتهایش رو به افزایش است.باید مجددا جهت درمان مراجعه نماید (البته در درمان مجدد تعداد جلسات بسیار کمتر از جلسات درمان اولیه بیمار است)

 

ضمن اینکه امبدینگ موجب تعادل ارگانهای داخلی خصوصا کبد ،طحال و معده شده و سوخت و ساز تنظیم می گردد.

 

آیا استفاده از امبدینگ جهت کاهش وزن و سایزعوارضی برای افراد دارد ؟

 

عارضه استفاده از طب سوزنی و امبدینگ تقریبا صفر بوده و حتی به علت افزایش انرژی (سوخت و ساز) ایجاد شده در طول درمان احساس ضعف نمی کنند و نیز سایر ناراحتی های افرادمانند سردرد،میگرن، کمردرد ،زانودرد، سرگیجه، عصبانیت، افسردگی، ریزش موها با این روش بهتر خواهد شد .در صورتیکه در رژیم های غذایی ممکن است ناراحتیهای گوارشی ایجاد شود و یا ریزش مو و یا عصبانیت و غیره رخ دهد.

 

در ضمن در این روش هیچگونه ضعف وبیحالی ایجاد نمیشود بلکه انرژی افرادبیشتر و بهتر میشود.

 

البته استفاده از نخهای کت کوت یا کرومیک عوارضی دارد که نباید استفاده شود.و استفاده از نخهای منوکریل ویا ویکریل بدون عارضه است.

 

آیا استفاده ازروش کت گوت یا امبدینگ درد دارد؟

 

نقاط مخصوص طب سوزنی نسبتا بیدردند اما بعضی نقاط ممکن است درد و سوزش خفیف و قابل تحملی داشته باشند

 

روش درمان و تعداد جلسات مورد نیاز

 

در این روش 3 تا 5 هفته یک بار امبدینگ انجام می شود و تعداد جلسات به عوامل متعددی چون بیماری زمینه ای ، سن ، وضعیت مزاج ، میزان چاقی و.... بستگی دارد و از یک جلسه تا 10 جلسه متغییر است.

 

اگر در بین جلسات امبدینگ، طب سوزنی نیز انجام شود تاثیر درمان بیشتر است.

 

آیا رژیم غذایی نیز لازم است؟

 

بر اساس مزاج فرد محدودیت بعضی غداها ،و تغییر سبک زندگی لازم است .

 

مزیت امبدینگ نسبت به طب سوزنی چیست؟

 

نتایج کاهش سایز و وزن با امبدینگ بهتر از طب سوزنی است ضمن اینکه مراجعات کمتر خواهد بود. 

 

نکات مهم:

 

1_در این روش با توجه به اینکه اشتها و سیستم سوخت و ساز بیمار کنترل و تنظیم می گردد پس از قطع جلسات ، بیمار به کاهش وزن خود ادامه می دهد و مانند سایر روش ها که به سرعت وزن و سایزکاهش یافته برگشت می کند ، نخواهد بود. لذا توصیه می گردد بیمارانیکه با سایر روش ها از جمله رژیم غذایی و حتی کاهش وزن نموده اند جهت جلوگیری مجدد چاقی و افزایش وزن شان با طب سوزنی اشتهایشان را کنترل نمایند

 

2_در افرادیکه با روش جراحی،وزن اضافی را جراحی نموده اند و یا از روشهای کاهش حجم معده(رینگ وبالون)استفاده نموده اند جهت برطرف نمودن اشتهای کاذب وجلوگیری از پرخوری و افزایش وزن مجددپیشنهاد می گردد از این روش استفاده نمایند.

 

3_امبدینگ باعث لاغری کل بدن شده و باعث لاغری و کاهش سایز موضعی نیز میشود لذا کسانیکه فقط چاقی وسلولیت موضعی دارند ونمی خواهند وزن کلی بدنشان کاهش یابد می توانند از این روش استفاده کنند.

 

امبدینگ در تمام سنین قابل انجام است وهیچگونه محدودیت وممنوعیتی ندارد.

 

خلاصه اینکه از نظر طب چینی عمدتا چاقی به دلیل عدم تعادل و هماهنگی ارگانهای داخلی مثل کبد ،طحال ،معده و پانکراس رخ می دهد.گواه بر این امر کم خوردن بسیاری از افراد و افزایش وزن می باشد .روش امبدینگ علاوه بر متعادل کردن ارگانها موجب افزایش سوخت و ساز ،کاهش اشتها و لاغری موضعی در نواحی شکم ، ران ،پهلو، بازو ،سینه و عضلات پشت میشود.

 

 

 

زیبایی و جوانسازی با امبدینگ

 

کلاژن و الاستین موادی هستند که به پوست استحکام می بخشند با افزایش سن از میزان این مواد کاسته شده و به تدریج افتادگی و چین و چروک در پوست صورت ظاهر میشود .گرچه از هزاران سال پیش طب سوزنی معمولی در زیبایی کاربرد داشته و دارد اما از چندین سال قبل پزشکان کره ای وژاپنی با هدف کلاژن سازی بیشتر ،سوزن زدن کمتر و تاثیرپذیری بیشتر روش امبدینگ را بار می برند که امروزه در تمامی کشورهای پیشرفته از جمله فرانسه ، آلمان ،آمریکا ،اسپانیا و...... این روش جایگزین روشهای پرخطر و پرهزینه جراحی زیبایی شده است.

 

در این روش از نخهای قابل جذب PDO و PDO COG استفاده میشود .ماندگاری این روش حداقل 2 سال است.

 

 

 

مواردی از کاربرد این روش در زیبایی

 

رفع افتادگی صورت ، کوچک کردن غبغب ،آکنه، رفع خطوط خنده وپیشانی ، خط اخم ،خطوط اطراف چشم و خطوط روی لب که با افزایش سن بوجود می آید .ونیز از این روش می توان دردرمان افتادگی و کوچک کردن سینه استفاده کرد.