پرینت

فنگ شویی

Posted in مقالات علمی

 

در گمان چيني هاي باستان موقعيت و جهت پديده ها در فضا حائز اهميت بالايي است . نحوه ي قرارگيري اشیاء محل سكونت و كار و ساير مايملك انسان كه او را از هر سو احاطه كرده اند، قادر به تاثير گذاشتن بر رفتار و روان اوست . معناي لغت چيني فنگ = باد معناي شويي = آب مي باشد . عبارت "باد و آب "نماد "صعود باد به قله ي كوه "و "اوج گيري آب در موج "است كه در صورت همنوايي، رفتار و كردار انسان را به سوي تعالي پيش مي برند . ريشه هاي فنگ شويي را بايد در ستاره شناسي كهن، علم جغرافياي قديم، حكمت محلي چيني، جهان بيني و فلسفه ي تائوئيستی جستجو كرد .

فنگ شويي چيست؟ بكارگيري فنون فنگ شويي و دكوراسيون منحصر بفرد آن در فضاي داخلي خانه ها تاثير عميقي بر بهبود و اعتلاي كيفيت زندگي تك تك اعضاي خانواده مي گذارد. با تكيه بر دانش و تجربه باستاني مي توان اظهار داشت كه فنگ شويي راه و روش معنوي زندگي است و انسانها را قادر مي سازد تا انرژي هاي مثبت طبيعت را به درون خويش روانه سازند. كليه اصول فنگ شويي از نظر علمي به اثبات رسيده و داراي پشتوانه و استدلالهاي مستحكم عقلاني هستند. عبارت فنگ شويي به صورت تحت الفظي به معناي "باد و آب "است ولي در واقع به معناي هنر زندگي موزون با محيط مي باشد .زماني كه به هماهنگي با تمام اشياي محيط خود دست يابيم، زندگي با لطافت بيشتري پيش رفته و رسيدن به اهداف بسيار آسان مي شوند .مكان زندگي ما و نحوه اي كه اشياي هر اتاق را منظم ميكنيم، به شكل شگفت آوري بر كيفيت زندگي ما تاثير مي گذارند .آيا تاكنون احساس كرده ايد كه از چيدمان قسمتي از خانه رضايت شما را به خود جلب نمي كند و يا شايد تصور كرده باشيد كه هيچ كجاي خانه مطابق ميل شما چيده نشده و بعد با خود فكر كرده ايد كه بايد يكسري تغييرات اساسي در آن ايجاد كنيد؟ اگر مبناي كار را بر اساس اصول ابتدايي فنگ شويي استوار كنيد به راحتي قادر به پيدا كردن نقطه دقيق شروع كار مي شويد. فنگ شويي راههاي زيادي را در پيش روي شما قرار مي دهد. البته ايجاد تغييرات خانگي بر اساس تكنيك فوق، فقط شامل موارد فيزيكي نمي شود و مظاهر معنوي را نيز در بر مي گيرد. در حقيقت شما با استفاده از تكنيك هاي فنگ شويي معني خاصي را به هر يك از اسباب و اثاثيه منزل خود مي دهيد و از اين طريق مي توانيد انرژي مثبتي كه از آنها ساطع مي شود را دريافت نماييد. اين انرژي مثبت در فنگ شويي با نام "چي" شناخته مي شود. در خانه اي كه وسايل بر اساس اصول فنگ شويي چيده و طراحي شده باشند، اشياء در هارموني كامل با يكديگر و همچنين با محيط هستند. نبايد فراموش كرد كه فنگ شويي توانايي ايجاد تعادل ميان اشياء بي جان و جانداران را دارد و در واقع به نوعي روح افراد را با كائنات پيوند مي زند. انسان زماني كه به انرژي لايزال كائنات متصل مي شود، انرژي مثبت بي شائبه اي پيدا كرده و آنرا در تمام جنبه هاي زندگي خود منعكس مي كند. اگر بخواهيد يك شبه تمام ناموزوني هاي خانه خود را با اتكا به قوانين فنگ شويي از ميان برداريد، اين امكان وجود دارد كه كمي گيج و آشفته شويد. براي درك ارزش و تفاوت هاي موجود در هر يك از قوانين فنگ شويي نيازمند زمان هستيد. در وهله اول همين كه تشخيص دهيد هر يك از وسايل خانه مي توانند چه تاثيري را بر روي زندگي شما بگذارند، كافيست. فراموش نكنيد كه فنگ شويي علم ارتباطات و انتقال جريان انرژي ميان جانداران و جامدات است. فرآيند انس گرفتن به فنون فنگ شويي را با روند آرامي آغاز كنيد تا به خوبي متوجه اين مطلب بشويد كه هر تغيير كوچك چگونه بر روي "چي" فضا تاثير مي گذارد. پس از يك مطالعه دقيق و تفضيلي مي توانيد براي تغيير دكوراسيون داخلي منزل خود اقدام كنيد. فنگ شويي به ما آموزش مي دهد كه كليه مظاهر زندگي اعم از: سلامت، خانواده، سفر، ثروت و... همه و همه در ارتباط تنگاتنگي با كليه وسايلي هستند كه در محيط پيرامون ما واقع شده اند. نكته جالب اينجاست كه وقتي با فنگ شويي آشنا شديد به راحتي مي توانيد كليه ناموزوني هايي را كه براي ساليان دراز با آنها زندگي مي كرده و از وجودشان بي اطلاع بوده ايد را تشخيص داده و از ميان برداريد.

پيش از آشنايي با فنگ شويي چشمان شما با موانع ذهني - ديداري مواجه است كه توانايي ديدن صحيح را از شما مي گيرند؛ ولي هنگاميكه از پس لنزهاي فنگ شويي به منزل خود نگاه كنيد، آنگاه به وضوح در مي يابيددكه ناهنجاري هاي موجود در محيط فشار عصبي عظيمي را بر روح و جسمتان تحميل مي كرده اند و به آساني نقاط مشكل زا را پيدا مي كنيد. براي آشنايي هر چه بيشتر شما عزيزان نگاهي به محتواي فنگ شويي مي اندازيم. در فنگ شويي 5 عنصر اصلي وجود دارند كه به واسطه آنها مي توان به هارموني و تعادل دست پيدا كرد. نام، ويژگي، جهت، و رنگ هاي مرتبط با هر يك به شرح زير مي باشند:

آتش – نماد اشتياق و انرژي بالا جهت: جنوب، شمال شرقي و جنوب غربي رنگ هاي مرتبط: قرمز، نارنجي، بنفش، صورتي، زرد پر رنگ

زمين – نماد پروردگي، ثبات و پايداري جهت: مركز ، جنوب غرب رنگ هاي مرتبط: بژ، زرد كمرنگ، ليمويي فلز – روشني، قطعيت، شفافيت و با خود صراحت، دقت، لياقت، و كفايت را نيز به همراه دارد.

فلز- جهت: غرب و شمال رنگ هاي مرتبط: طوسي، خاكستري و سفيد و قهوه ای

آب – آسايش، تازگي، آرامش، فراواني جهت: شمال و شرق رنگ: آبي

چوب – شادابي، زندگي، نشاط و با خود شفا، حيات، رشد، و ثروت را نيز به همراه دارد. جهت: شرق و جنوب شرق رنگ هاي مرتبط: سبز براي شروع سعي كنيد كار را ابتدا از مراحل ساده آغاز نموده و سپس به مرور زمان به طرف مراحل پيشرفته تر گام برداريد. ادامه دارد...........